Team coaching
Önmagukkal való bátor szembenézés csapatoknak – valódi transzformációval.
A team coaching egy eredményorientált fejlesztő folyamat, melynek célja, hogy a csapat hatékonyabbá váljon. Láthatóvá válnak az elakadások, de ugyanúgy a csapat működésére jellemző dinamikák is. A kapcsolatok minősége meghatározza a csapat eredményességét is. A team coaching során dolgozunk a bizalom és a biztonság kérdésein, és a csapattagok elköteleződnek a konstruktív együttműködés iránt, a vágyott jövő felépítésében.
Miben segít a Team Coaching?
A vezetőnek
A csapatával közös munka során olyan helyzetekre, megoldandó elakadásokra és megoldási lehetőségekre lát rá, melyekkel a napi mókuskerékben nem tud igazán mélyen foglalkozni. Vezetői szerepét a csapat szemüvegén keresztül szemlélheti, valamint a csapaton belüli dilemmákat, kapcsolati dinamikákat intenzív és értékes élmények során tapasztalhatja meg.
A csapatnak
A folyamat szervezetfejlesztési hatását vizsgálva, a csapatból az érettebb rendszerré válás kiemelt hozadék, ami a résztvevők közötti bizalom, tisztelet és elfogadás megerősítése, valamint a vakfoltokkal való bátor szembenézés által történik meg. Megnő a felelősségvállalás a csapaton belül, hatékonyabbá válik a működés és a konfliktuskezelés, egyszerűsödik a kommunikáció.
A szervezetnek
A jelen állapot feltárása, a jövőkép és a küldetés megalkotása elősegíti a mindenki számára tiszta kép kialakítását; megjelenhetnek az értékek, az erőforrások; mélyebb megértésre juthatnak a környezeti hatások, illetve a stakeholderek céljainak és elvárásainak a működésükhöz való viszonyában; valamint a jövőképük megvalósításának tervét is létre tudják hozni közösen, a felelősségek és személyes vállalásaik megfogalmazása által.
A folyamat
Keretek
A team coachingot minden esetben a vezetővel való beszélgetés előzi meg arról, hogy neki és a csapatának mire van igazán szüksége. A feltárás szakasza körülbelül 1-3 hetet vesz igénybe, a team coaching ülések fél-egy nap időtartamúak, és jellemzően 3-6 hetente követik egymást.
Mivel a transzformatív team coachingban a vezetőn keresztül dolgozunk, a folyamatban résztvevők minden esetben a vezető és szervezeti csapat tagjai. A team coaching munka professzionális titoktartás mellett zajlik.
Diagnózis
A vezetővel folytatott előzetes egyeztetést követően minden egyes csapattaggal interjút készítek: mi jellemző a csapatra most, mik a saját megéléseik, felmerülő igények és szükségletek. Az ebből megszülető diagnózist először a vezetővel, majd az első team coaching alkalommal anonimizált formában megosztom a teljes csapattal. Ez alapot ad a közös munkához.
Célkitűzés
A csapattal közösen meghatározzuk a team coaching célját. Fontos, hogy mindenki elköteleződjön a téma mellett, hogy a csapat együtt fejlődhessen.
A folyamat és a módszertan
A szervezetfejlesztő transzformatív team coaching ülések a csapat fejlődését szolgálják, melyhez megteremtjük és folyamatosan építjük a bizalmat és a pszichológiai biztonságot. A folyamat során a csapat egyre inkább rálát a saját működésére, működési mintázataira és képesek lesznek az erőforrásaik birtokában való cselekvésre, érettebb rendszerré válnak.
Team coachként én adom a kereteket, melyek biztonságot teremtenek, és beavatkozásokkal segítem elő a tanulás maximalizálását egyéni, csoport és szervezeti szinten. Munkámat a Nemzetközi Coaching Szövetség (ICF) alapelvei szerint végzem. A csoport és team coaching folyamatokban az ICF coach kompetenciáival és az Etikai Kódex alapján dolgozom.
Visszajelzések
„Olívia egy kollégájával team coachingot tartott a csapatunknak. A két coach kiváló szakmai felkészültséggel rendelkezett, ami már az első pillanattól nyilvánvaló volt. Az egyéni interjúk során alaposan felmérték fejlesztendő területeinket és minden egyes találkozó során jól átgondolt és releváns kérdéseket tettek fel, amelyek mélyebb önreflexióra ösztönöztek bennünket. Az általuk alkalmazott intervenciók hatékonyak és célzottak voltak, mindig a csapat fejlődését segítették elő. Külön kiemelendő a bizalmi légkör, amit sikerült megteremteniük; ennek köszönhetően mindenki nyíltan és őszintén meg tudott nyilvánulni. Elkötelezettségük és kedvességük szintén hozzájárult ahhoz, hogy mindenki motiváltan és pozitívan vegyen részt a folyamatban. Illetve nehéz témák esetén is nyugodtak és támogatóak voltak, ami jelentősen elősegítette a közös munka élményét. Köszönjük szépen!”